Günlük yaşamın birçok alanını etkileyen besin alerjileri hakkında yaygın sorular mevcuttur. Bu sorulardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Besin alerjisi nedir?

Besin alerjisi, vücudumuzun bağışıklık sisteminin bir besin proteinini tehdit olarak algılayıp bu besin proteinine tepki göstermesidir. Belirtileri hafif ila yaşamı tehdit edici olabilir.

Besin alerjisi ile besin intoleransı arasındaki fark nedir?

Besin alerjisi bazen besin intoleransı ile karıştırılır. Besin alerjileri bağışıklık sisteminizi etkiler ve hayati tehlike yaratabilir. İntolerans, vücudunuzun bir yemeği sindirmekte zorlandığı zamandır. Genellikle üzgün bir mide ile kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir, ancak hayatı tehdit edici değildir. En yaygın intolerans, sütün içindeki doğal bir şeker olan laktoza karşı olandır.

En yaygın besin alerjenleri nelerdir?

170’ten fazla yiyeceğin, besin alerjisine yol açtığı bilinmektedir, ancak sekiz ürünün 10 reaksiyondan 9’unu oluşturduğu bilinmektedir. Bunlar süt, yumurta, yer fıstığı, ağaç fındığı, soya, buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleridir.

Besin alerjisi reaksiyonunun belirtileri nelerdir?

Yiyeceklere karşı alerjik bir reaksiyonun birçok farklı semptomları olabilir ve tek bir kişi bir reaksiyondan diğerine farklı semptomlar yaşayabilir. Pek çok reaksiyon, kurdeşen veya kızarıklık gibi cilt semptomlarıyla başlar, ancak bazıları öyle değildir. Kan basıncında düşüş ve solunum zorluğu gibi daha ciddi semptomlar hayati tehlike oluşturabilir. Alerji uzmanınızla konuşmak ve acil bir durumda hazırlanacak bir Besin Alerjisi ve Anafilaksi Acil Bakım Planını doldurmak için onlarla birlikte çalışmak etkili olacaktır. 

Anafilaksi nedir?

Yaygın sorular arasında yer alan bir diğer konu da anafilaksidir. Anafilaksi, hızlı bir şekilde ortaya çıkan ve ölüme neden olabilecek ciddi bir alerjik reaksiyondur. Bir epinefrin oto-enjektörünün erken kullanımı, anafilaksi için birincil tedavidir. 

Antihistaminikler anafilaksiyi durdurur mu?

Antihistaminikler hafif semptomları kaşıntılı bir ağız veya kurdeşen gibi alerjik bir reaksiyonda hafifletmeye yardımcı olsa da, anafilaksinin hayatı tehdit edici semptomlarını durduramazlar.

Bir reaksiyona neden olmak için ne kadar besin alerjeni gerekir?

Besin alerjeni az miktarda bile olsa bazı besin alerjileri olan kişilerde reaksiyona neden olabilir. Yutulması, şiddetli reaksiyonların birincil nedeni olmasına rağmen, bazı durumlarda, bir gıda proteininde cilt teması veya solunum (örneğin, kabuklu deniz hayvanlarından çıkan buhar) semptomlara neden olabilir.

Bir besini yemenin ardından bir reaksiyonun başlaması ne kadar sürer?

Belirtiler genellikle yemek yedikten birkaç dakika sonrası gibi çabuk ve iki saat sonraya kadar başlar. Bazı durumlarda, ilk semptomlar kaybolduktan sonra, ikinci bir semptom dalgası bir ila dört saat sonra (hatta bazen daha uzun) geri gelir. Bu ikinci dalga iki fazlı bir reaksiyon olarak adlandırılır. İki fazlı reaksiyon riski, şiddetli reaksiyonu olan hastaların gözlem için dört ila altı saat boyunca bir hastanede kalmasını gerektirir.

Kim besinlere karşı en fazla ciddi bir alerjik reaksiyon riski altındadır?

Besin alerjisi olan herhangi biri, yiyeceklere karşı ciddi bir alerjik reaksiyon gösterebilir. Ancak, astımınız olması sizi daha büyük risk altına sokar. Anafilaksinin ölümcül sonuçları, orantısız sayıda ergen ve genç yetişkin içerir, çünkü muhtemelen gıda alerjileri ile daha fazla risk alırlar (tehlikeli şekilde yemek ve tedaviyi geciktirmek).

Bir kişinin besine alerjik reaksiyonlarının ciddiyeti, önceki reaksiyonlarından tahmin edilebilir mi?

Geçmişte tepkileri ılımlı olan biri birdenbire ölümcül olabilecek ciddi tepkilere maruz kalabilir.

Besin alerjileri neden artıyor?

Besin alerjisi olan kişilerin sayısının neden artmakta olduğuna dair birçok teori öne sürüldü, ancak bilimsel araştırmalar bunun nedenini hala bulamadı.

Besin alerjisinin bir tedavisi var mı?

Yaygın sorular arasında cevabı en çok merak edilen bir konu da besin alerjisinin tedavisinin olup olmadığıdır. Besin alerjisinden katı şekilde kaçınmak, bir reaksiyonu önlemenin tek yoludur ve bir epinefrin oto-enjektörü, anafilaksi denilen şiddetli reaksiyonu durduran tek ilaçtır. Henüz bunların dışında bir tedavisi yoktur.

Besin alerjisi düzelir mi?

Yer fıstığı, ağaç fıstığı, balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjileri genellikle yaşam boyu sürmektedir. Süt, yumurta, buğday ve soya alerjileri genellikle çocuklukta başlar ve büyümeyle geçebilir.

Benim veya çocuğumun bir yiyeceğe alerjisi olduğunu düşünüyorsam, o yiyeceğin küçük bir miktarını denemek sorun olur mu?

Sadece alerji uzmanınız bunu test edebilir.