Besin alerjisi teşhisi bir yetişkin için bile zor olabilir. Bu deneyim bir çocuk için daha da korkutucu. Küçük çocuklar bedenlerinde neler olup bittiğini anlamakta zorlanabilir ve fiziksel ya da duygusal olarak nasıl hissettiğini tam olarak tanımlayacak kelimelere sahip olmayabilir. Bu yüzden çocuklara besin alerjilerini anlatma oldukça önemlidir.

Açık iletişim sayesinde, çocuğunuza bir besin alerjisinin ne demek olduğunu ve nasıl güvende kalacağını anlama konusunda yardımcı olabilirsiniz. Bu, gelecekte kendisine iyi hizmet edecek bir beceridir.

Basit Başlayın

Çocuklara besin alerjilerini anlatma karmaşık ve zor görülebilir ancak bunu basitleştirmek sizin elinizdedir. Küçük çocuklar için, bir seferde birkaç kavram tanıtın. Güvende olması gerektiğini bilmeleri gereken en önemli şeylerle başlayın:

  • Öncelikle, belirli yiyeceklerin onları çok hasta edebileceğini açıklayın. ‘Güvenli besinler’ ve ‘güvenli olmayan besinler’ gibi basit terimler kullanın.
  • Sonra, güvenli olmayan besinlerin isimlerini ve nasıl göründüklerini öğretin. Marketteki süt galonlarını, yumurta kartonlarını veya yer fıstığı torbalarını işaret edin. Onlara internette, kitaplarda veya dergilerde güvenli olmayan besinlerin resimlerini gösterin.
  • Daha sonra, onlara yalnızca ebeveynleri veya diğer güvenilir yetişkinler tarafından verilen yiyecekleri yemelerini öğretin. Bu diğer insanlar – yiyecek alerjilerini bilen ve onlarla ilgilenmesi için güvenilir olan herkes, bebek bakıcısı ya da büyükbaba ve büyükanne olabilirler.
  • Sonunda, kendilerini hasta hissederlerse veya yardıma ihtiyaç duyarlarsa bir yetişkin bulmayı bilmeleri gerekir. Acil durum planınızı, alerjik reaksiyonları olması durumunda da açıklayabilirsiniz. Onlara bunun ilaç vermek ve doktora gitmek demek olduğunu söyleyin.

Sakin Olun

Bazı ebeveynler, anlaşılır bir şekilde alerjik reaksiyonlara karşı endişeli veya korkulu hissedebilir, çünkü alerjik reaksiyonların hayatı tehdit edici olabileceğini bilirler. Unutmayın, çocuklar stresli durumlara nasıl tepki vereceğini anlamak için ebeveynlerini izler. Bu nedenle, çocuklarınız sizde bu duyguları gözlemlerlerse, kendilerini gergin veya korkmuş hissedebilirler.

Elbette, çocuğunuzun besin alerjilerinin ciddi olduğunu fark etmesi önemlidir. Ancak alerjilerini tartışırken sakin olmaya çalışmanız da aynı derecede önemlidir. Gereksiz yere onu korkutmak istemezsiniz. Besin alerjileri hakkında olumlu bir tonunuz olduğunda çocuklar sizi takip eder. 

Çocuğunuzu Dahil Edin

Çocuğunuz için besin alerjilerini “perde arkasından” yönetmek caziptir. Ancak çocukların onları güvende tutmak için neden bazı şeyler yaptığınızı takdir etmeleri önemlidir. Çocuğunuzu erken yaştan itibaren dahil edin. Yiyecek etiketlerini okumak ve her zaman epinefrin oto enjektörlerini taşımak gibi besin alerjisi yönetimi davranışlarını açıkça modelleyin. Bu onların davranışlarınızdan öğrenmelerine ve yaşlandıkça kullanacakları becerileri öğrenmelerine yardımcı olacaktır. Örneğin:

  • “Ben” ifadeleri yerine “biz” i kullanın: “Biz bu yemeğin sizi hasta etmeyeceğinden emin olmak için malzemeleri okumalıyız.”
  • Besin alerjisi yönetimini yüksek sesle açıklayın. Evden çıkmadan önce “İlaç kitimizi yanımıza aldık, bu yüzden şimdi gitmeye hazırız!” gibi basit bir ifade, ilaçları olmadan hiçbir yere gitmemenizi desteklemeye yardımcı olabilir.
  • Çocuğunuzu market alışverişine ve kendisi için güvenli olan yemekler hazırlamaya dahil edin.
  • Çocuğunuzdan başkalarına tıbbi kimliğini göstermesini isteyin. Bu onu başkalarına besin alerjilerini anlatmaya alıştırmanın iyi bir yoludur.

Arkadaşlar Bulun

Besin alerjisi olan çocuklar bu nedenle farklı olduklarını hissedebilirler. Milyonlarca çocuk ve yetişkinde, onlar gibi besin alerjileri olduğunu vurgulayın. Besin alerjileri olan akranları ve rol modellerini tanımlamalarına ve bağlantı kurmalarına yardımcı olun. Çevrimiçi veya şahsen destek grubuna katılın. Bunun gibi bir grup, yerel restoranlar, ürünler ve etkinlikler için öneriler gibi, topluluğunuza özgü tavsiyeler verebilir.