Bazen, hayat sadece bir besin alerjisine sahip olmakla ilgili gibi gelir. Çoğu insan için yemek yemek hayatın en büyük zevklerinden biridir. Ancak besin alerjisi olan aileler için sürekli ihtiyatlı olma ihtiyacı yemekler ve özel günlerdeki hazzı yok edebilir. Yeni teşhis konduysa veya yakın zamanda anafilaktik bir reaksiyon geçirdiyseniz, özellikle zor bir zaman geçiriyor olabilirsiniz. İşte kendinize iyi bakmak için yardımcı olacak birkaç ipucu.

Alerjinizin kontrolünü elinize alın:

 • Besin alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, sertifikalı bir alerji uzmanından doğru bir teşhis alın. Zaman içinde değişiklik olduğunu fark ederseniz, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun. Alerji uzmanınızın sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak bir partner olmasına izin verin.
 • Kendinizi besin alerjileri konusunda eğitin. Web sitelerini ziyaret edin, kitapları okuyun, etiketleri inceleyin.
 • Bir destek grubuna katılın veya topluluğunuzda bir tane başlatın.
 • Astımınız varsa, iyi kontrol edildiğinden ve uygun şekilde tedavi edildiğinden emin olun. Kontrolsüz astım anafilaktik reaksiyonun ciddiyetini artırabilir.
 • Asla bir acil durumla uğraşmak zorunda olmasanız bile, gerçekleşirse hazır olacağınızı bilmek güven vericidir. Acil ilaçlarınızı daima ve her yerde taşıyın. Hastaneden uzaktayken ekstralar getirin. Acil durum teşhisi takısı kullanın. Her zaman hazır bir acil durum planınız olsun, alerji uzmanınızdan bir reaksiyonun nasıl üstesinden geleceğiniz ile ilgili net talimatlar alın.
 • Alerjik reaksiyonların bir günlüğünü tutun – örneğin, bir yemekten sonra, kırmızı lekeler veya cilt tahrişini fark ettiniz mi? Yılın belirli bir zamanında, bazı yiyecekler sorunlara neden olur mu? Anılar kaybolur ve bu, doktor ziyaretleri arasında takibi devam ettirmenin iyi bir yoludur. Günlükler, özellikle hasta çocuksa, hem sizin hem de doktorunuz için harika bir kaynaktır. Çocuklar büyüdükçe ve değiştikçe, bazı gıdalara toleransları da değişebilir – ve alerjilerini yönetme yetenekleri de artar.

Perspektif değiştirin:

 • Kendinize iyi bakmak sizin elinizdedir. ‘Keşke’lere takılı kalmayın. Dikkatli ve hazırlıklı olursanız, her şeyin en iyi şekilde olacağına inanın. Besin alerjileri kesinlikle bir mücadeledir, çoğu insan bu durumu çok iyi idare edebilmektedir.
 • Tüm aile aktivitelerinin odağını “yemek yemeye” çevirmemeye çalışın. Yiyecek etrafında dönmeyen sosyal geziler planlayın.
 • Eşinizin desteğini alın ve alerji yüzünden gereksiz kısıtlanmış ya da dışlanmış hissedebilecek alerjisi olmayan kardeşlere ekstra özen göstermeye çalışın.

Hazırlıklı olun:

 • Daima yanınızda veya çocuğunuzla birlikte her zaman iki oto enjektör kalem bulundurun.
 • Birinin kullanım süresi dolmuş, arızalı olabilir veya uygun tıbbi tedavi sağlanana kadar anafilaksi semptomlarını azaltmak için yeterli olmayabilir.
 • Dikkatlice alışveriş yapın ve üretim süreçleri konusunda kendinizi eğitin. Etiketleri okurken malzemeleri doğru tanımlamayı öğrenin. Bir malzemeyi her satın aldığınızda, malzemelerin değişmesi ihtimaline karşı etiketleri okuyun.
  • “Etiket Nasıl Okunur” kartlarıyla ürün satın alırken etiket okumaya yönelik ortak alerjenleri gösteren bilimsel ve teknik terimler hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Evde ve seyahat ederken “güvenli” atıştırmalıklar sağlayın. Evde yemek yapmayı öğrenin. Yemek yaparken nasıl muadili yapılacağını öğrenin.
 • Sosyal durumlar yiyecekleri içerdiğinden, mümkünse paylaşacak kadar kendi yemeğinizi veya güvenli atıştırmalıklarınızı getirerek önceden planlayın.
 • Arkadaşlarınızı, öğretmenlerinizi ve ailenizi alerji hakkında net, özlü ve sakin bir şekilde bilgilendirin ve bilgileri kavramaları için onlara zaman tanıyın. Onları yemek pişirmenin ve servis etmenin güvenli yolları hakkında eğitin. Gerektiği kadar sık, kararlı ve içten bir şekilde tekrarlayın. Size yardımcı olmak için neler yapabilecekleri konusunda çok açık olun ve desteklerine ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Durumun ciddiyetini anlamalarını sağlamaya çalışırken sabırlı olun.

İhtiyacınız varsa yardım alın:

Besin alerjisi ile yaşamanın stresli olabileceğine dair hiçbir soru yoktur – sadece alerjisi olan insanlar için değil,hem de tüm aile için. Siz veya sevdiğiniz biri, depresyon, soyutlanma veya ürkeklik yaşıyorsa, destek veya danışmanlık almaktan çekinmeyin. Güvenilir bir din adamı, psikolog veya arkadaştan yardım istemek zor zamanlarınızda size yardımcı olabilir. Unutmayın, bir gıda alerjisine sahip olmak, yaşamın sınırlarında olmanız gerektiği anlamına gelmez. Gıda alerjisi olan insanların büyük çoğunluğu sağlıklı ve tatmin edici bir yaşam sürmektedir. Siz de yapabilirsiniz.